Tu zoberiem a tam zase dám

Autor: Marián Koláček | 17.2.2011 o 22:58 | (upravené 17.2.2011 o 23:05) Karma článku: 4,10 | Prečítané:  1148x

Terajšia vláda mala pred voľbami a na začiatku volebného obdobia „plnú hubu" podbory vzdelanostnej spoločnosti, vedy a výskumu. Urobila však niečo, čo je s tým v úplnom protiklade.

Ako keby nestačilo, že na vedu a výskum dávame iba 0,48 % HDP (sme na tom horšie ako v Buhlarsku a Rumunsku a sme na úplom chvoste EU) sa vláda rozhodla presunúť peniaze z eurofondov určených na vedu a výskum na výstavbu dialníc. Konkrétne ide o 120 mil. eur z operačného programu  (OP) Výskum a vývoj (1/3 celkového rozpočtu na vedu a výskum na Slovensku) a 60 mil. eur z OP Vzdelávanie. Z týchto peňazí pôvodne určených pre vysoké (a iné) školy a SAV sa podarí postavit asi 12 km dialníc. No zároveň (ak zostamú tam, kde majú) sa z nich dajú postaviť tri špičkové vedecko-technické parky schopné pritiahnuť aj medzinárné spoločnosti (projekty už bežia). A samozrejme sa tak vytvorí aj veľký počet pracovných miest. Vláda pritom už v minulosti krátila finačné prostredy pre vedu z iných zdrojov s odôvodnením, že pre vedu sú určené eurofondy. A teraz nám ide zobrať aj tie.

Ak chcela vláda financovať diaľnice z eurofondov, mala o to požiadať vláda Mikuláša Dzurindu pred piatimi rokmi. Teraz bude musiet súčasná vláda Európskej komisii vysvetľovať, prečo sa po piatich rokoch rozhodla zmeniť názora použiť peniaze z Bruselu na úplne iný účel, než na aký boli Bruselom určené. A ak nebude presvedčivá, može sa stať že v nasledujúcom období prídeme o eurofondy pre vedu úplne a teda o 1,4 miliardy eur. Veď ančo nám budú peniaze na vedu, keď ich aj tak dáme na diaľnice.

Toto krátenie financií bude mať aj ďalší dopad. Vysoké školy sú financované tak, že približne polovica financií sa prideľuje na zákklade počtu študentov a druhá takmer polovica sa prideľuje na základe výsledkov vo vede (počet a kvalita publikácií). Lenže ak nebudeme mať peniaze na výskum, nebudú publikácie a potom bude peňazí na vysoké školy ešte menej. A naši študenti sa budú aj naďalej učiť v nevhodných podmienkach. No a odliv mozgov bude nielen pokračovať, ale sa aj zvýši.

Slovenským vedcom sa v už teraz biednych podmienkach darí vo výskume držať krok so západom a robiť špičkový výskum na nielen eúpropskej ale aj svetovej úrovni. Za všetky úspechy spomeniem aspoň objav a následný výskum nového markera agresívnych nádorov, ktorý (ak sa nemýlim) je už zavededný aj do klinickej praxe, nové účinné lieky proti tuberkulóze, penový hliník, ktorý našiel uplanenie v automobilovom priemysle, zefektívnenie výroby hliníka v Žiari nad Hronom... A okrem týchto pár príkladov majú naši vedci na konte veľa pôvodných vedeckých prác publikovaných v medzinárnde uznávaných a vysoko hodnotených vedeckých časopisoch. No bez financií sa to všetko môže stať minulosťou.

Keže si bola asi premiérka vedomá nevôle, ktorú toto rozhodnutie vlády vyvovalo, aby sa pokúsila presvedčiť verejnosť, že jej záleží na vzdelanostnej spoločnosti, ukázala sa aj s ministrom školstva na jednej z bratislavských škôl, kde prezetovali zavádzanie do praxe novej multimediálnej učebnice Planéta vedomostí. Má to však jeden háčik. Planéta vedomostí vznikla vo Veľkej Británii, je nastavená na britský školský systém a je preexponovaná vedomosťami. Vôbec nerešpektuje záväzné školské dokumenty na Slovensku. Ešte počas minulej vlády prebiehal na Štátnom pedagogickom ústave projekt prispôsobenia Planéty vedomostí na naše pomery. Avšak celý projekt bol po výmene vlády úplne zastavený. Tak potom vystáva otázka čo to vlastne chcú na naše školy zaviesť. Je dosť možné, že Planéta vedomostí sa dostane do našich škôl nezmenená. Spraví sa centrálna dodávka, niekto to zaplatí a niekto sa na tom dobre nabalí, pôjde to do všetkých škôl kde to zostane zastrčené v šuflíku, lebo je to v našich podmienkach nepoužiteľné. Potom to bude len ďalšie plytvanie peňazí.

Pred pár dňami vyhlásila Študentská rada vysokých škôl štrajkovú pohotovoť kvôli zavedeniu povinnosti platiť odovody do zdravotnej poisťovne študentmi staršími ako 26 rokov. Myslím, že by sme mali pre eurofondy urobiť to isté, ak nie aj priamo vstúpiť do otvoreného štrajku.

60 osobností slovenskej vedy podpísalo dňa 4. Februára petíciu s názvom Zachráňme slovenskú vedu (www.zachranmevedu.sk). Ku dňu zverejneia toho blogu ju podporilo 8 262 ľudí zo Slovenska a 67 ľudí zo zahraničia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Šesť dní takmer bez pohybu. Ako by mala vyzerať Veľká noc

Matovič ide na vládu s návrhom, na ktorom sa zhodli odborníci.

PÍŠE VLADIMÍR OLEÁR

S koronavírusom sa musíme naučiť žiť

Koronavírus na Slovensku očami epidemiológa.


Už ste čítali?