Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čierny deň rasiszmu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < 1 2 3 > >>

Hodnoť

hmm

nedavno jeden americky vedec prehlasil, ze rasy existuju a kazda ludska rasa je specificka svojimi znakmi.

Svetoobcania a najvysi vladcovia zemegule ho chceli zazalovat za propagaciu rasizmu len potom zistili, ze dotycny vedec je - cernoch.

Fajka zhasla.
 

Máš ešte nejakú urban-legend?

Jasné ze rasy existuju a kazda ludska rasa je specificka svojimi znakmi.
Objavil si teplú vodu.
 

Urban legend?

Bol to dokonca jeden z objaviteľov DNA James Watson.
 

Až na to,

že to nebol černoch
 

 

A černoch nemôže byť rasista?
 

no

v ramci politickej korektnosti by to vyzeralo dost nekorektne zalovat cernocha z rasizmu. Aj v Cechach, ked cigani bili bieleho tak ze skoncil na 3 mesiace v nemocnici a nadavali mu do bielych svin a vsetko to strazil cigansky policajt tak podla sudu to nebol rasizmus.
 

 

U nás a aj v Čechách sme z cigánov pokakaní.Teda nie z nich,ale z toho,čo povedia v Haagu a v Bruseli..
Ale existuje aj čierny rasizmus,nehovoriac o Japoncoch..
 
Hodnoť

Dosť neobjektívny

a celkovo úbohý článok. Toto vyplodí biochemik?
Najskôr k tej 99,9% zhode v génoch. Treba to dať do perspektívy. Napríklad približne 90% génov máme zhodných s potkanmi a pri šimpanzoch to dosahuje až 98,6%.
Ale toto sú všetko staré údaje podľa starých metód. Najnovšie výskumy ukázali, že oveľa väčšie rozdiely sú v tom ako sa gény správajú a tiež sa zmenil pohľad na niektoré sekvencie, ktoré boli predtým považované za nefunkčné.
Takže rozdieľ v génoch medzi ľuďmi je až 12%. To to máš v článku z BBC z roku 2006:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/617...

Vzhľadom na tieto nové údaje sa tvoj článok javí ako amatérsky a zjavne zaujatý.
 

 

Ani mňa ten článok nenadchol. Podobne, ako tebe mi vadí jeho zastaralosť, ale hlavne učebnicový štýl, ktorý pre verejnosť nie je príliš pútavy.
Inač na biochemika by som nebol až taký prísny, ale keby toto napisal molekulárny biológ...
 

 

Mhm. Článok mi neprišiel bohvieako objavný. A rozumný človek by rasizmus a šovinizmus odsúdil aj bez hĺbkovej znalosti genetiky a biológie.
 

 

no mas aj nemas pravdu:

1. rasa je kulturny koncept a neopiera sa o ziadne solidne molekularno-biologicke data - http://www.pubmedcentral.nih.g... , http://www.nature.com/nrg/jour...

2. genotypicka variacia existuje, ale je jednak zanedbatelne mala vzhladom na spolocnu evolucnu historiu (~1%) a neda sa nijakym sposobom zadelit do cistych klastrov. od genu k genu dostanete rozny polymorfizmus, a to dokonca aj v ramci tej istej geografickej skupiny ci narodnostnej skupiny, ktore su vacsie ako rozdiely medzi populaciami zijucimi na roznych kontinentoch - http://www.springerlink.com/co...

3. geneticky polymorfizmus je kontinualny, nie diskretny - http://genome.cshlp.org/conten...

4. najvyraznejsie rozdiely medzi populaciami su kulturne, nie biologicke. je len velmi tazke dokazat, ze jestvuje funkcna korelacia medzi populaciou a geneticky-determinovanou "rasou" - a nie len preto ze nejestvuje jednotna metodologia. odporucam gouldovu pracu na tuto temu a ak uz nie odborne prace (o chybajucej suvislosti medzi rasou a inteligenciou - http://www.apa.org/journals/re... ), tak aspon dawkinsovu esej "race and creation" ci debatu medzi wrightom, lewontinom a rogersom o tom ci je 10% interpopulacny vs. 85% intrapopulacny rozdiel vela ci malo - http://www2.webmatic.it/workO/...

5. k simpanzom - rozumne poukazujes na to, ze rozdiely mozu byt v nekodujucich sekvenciach a expresii genov - a tie mozu byt rozdelene do klustrov - clovek vs. iny primat. to je fakt a znamy uz takmer 10 rokov od cias kedy paabeho laboratorium publikovalo svoju pracu - ze zmeny, ktore dokazu vysvetlit rozdiely medzi ludmi a primatmi lezia prevazne mimo protein-kodujucich sekvencii, a sice v zmenach v regulacnych sekvenciach (napr. enard et al., 2001, khaitovich et al., 2004, 2005 alebo ine prace o neutralnej evolucii ludskeho transkriptomu).

fakt je ale ten, ze u ludi nemozu. variabilita medzi nimi je intrapopulacne este vacsia ako interpopulacne pri genoch. na taku mieru variability aby bola meratelna s nejakou statistickou presnostou by bolo treba reprodukcnej a geogerafickej bariery medzi ludmi na aspon taky isty cas ako jestvovala medzi ludmi a simpanzmi. a ono, tendencia je skor presne opacna - migracia a mobilita.
 

Husta debata :)

1. Rasa nemá žiadne molekulárne-biologické dáta? No vysvetli to farmaceutickým spoločnostiam, ktoré za stovky miliónov dolárov vyvíjajú lieky špeciálne pre černochov, pretože černosi sú geneticky disproporčne náchylný k určitým chorobám a odlišne reagujú na niektoré lieky.
http://www.bvwellness.com/2008...
Keby sa aj dajaké podklady pre jasné odlíšenie rás našli, zverejnil by to niekto v súčasnej politicky korektnej dobe?

2. Viem o tom, že človek z východnej Afriky môže mať vačšie odlišnosti v DNA oproti inému človeku zo západnej Afriky, ako je rozdiel medzi Európanom a Afričanom. Ale momentálne nie je k dispozícii dajaký podrobný popis, v čom sa tak odlišujeme. Keď napríklad poviem, že všetci bieli a všetci ázijci majú lepší set génov ktorý kóduje inteligenciu v porovnaní s černochmi, tak mi to nevieš vyvrátiť, pretože presne ešte nevieme, ktoré gény sú za inteligenciu zodpovedné. A to, že sa radikálne odlišujeme v kódovaní imunitného systému nikoho až tak nevzrušuje (teda okrem tých hore spomínaných farmaceutických spoločností).

3. stránka sa nezobrazí, neviem presne čo myslíš.

4. Áno, je to veľmi ťažké dokázať a pochybujem o tom, že by sa dajaký vedec snažil dokázať rozdiely medzi rasami. Stačí sa pozrieť na to, čo sa stalo keď Watson (Watson a Crick) povedal čo si myslí o černochoch. A to je Watson zrejme najznámejší žijúci genetik.

5. Zatiaľ len vieme, že tie rozdiely sú väčšie, ostatné sú nepodložené hypotézy.
 

 

1. to aj niektore polynezske kmene s diabetes, askhenazski zidia s tay-sachs, romske populacie s glaukomom. a pritom slovaci a romovia patria do jednej "rasovej" skupiny. cinania a polynezske kmene taktiez. fakt, ze jestvuju geneticke rozdiely medzi populaciami nikto nepopiera - vyskumy vsak popieraju ze spadaju do "rasovych" klustrov. pretoze zauzivane definicie 'ras" su proste prezitok socialnych vied z 19. storocia.

2. mhc je prirodzene a logicky jeden z najpolymorfnejsich komplexov. zvycajne exponenti "rasovych" kriterii argumentuju iq a vztahu k rase,ja suhlasim s tym, ze tak robia bezdovodne a bez dostatku dat, kedze tie svedcia o opaku.

3. stranka sa zobrazuje, skus este raz - http://genome.cshlp.org/conten... - mal som na mysli, ze len velmi tazko za pouzitia klasickych "rasovych" kriterii vies roztriedit polymorfizmus a geneticku variabilitu. napokon nedokazes to ani len s farbou koze...tak aky zmysel ma podla nej delit populacie do skupin. tie linky co som pripojil to vysvetluju podrobnejsie - populacna genetika potrebuje novy druh klasifikacie - nie preto ze ta pretrvavajuca je politicky nekorektna ako sa snazis tvrdit - ale preto ze je neudrzatelna z cisto vedeckych a praktickych dovodov. kludne sa o tom porozpravaj s odbornikmi - v linkoch je na nich emailovy kontakt.

snad este lepsi text na temu kontunualnych a nie diskretnych rozdielov v populaciach - http://www.friendsofpast.org/p...

4. watson je znamy svojimi bonmotmi a anglickym humorom. pripisovat im akukolvek vahu je argumentum ad verecundiam a je logicky chybne. vsak jeden z expertov na ludsky genom a tiez nobelista sulston jeho tvrdenia velmi dorazne odmietol ako nevedecke. pozor - nie politicky nekorektne, ale nevedecke...

a na zaver uz len tri citaty z textov co som postol, pretoze si ich zjavne nemal chut citat (referncie su vyenchane ale odkazy su v prislusnych textoch) -

"By studying genotypes we can identify with good approximation the geographic origin of most individuals, but humans do not come in neat racial packages. If races are defined as entities separated by boundaries, characterized by common gene pools and fixed allelic differences, there is no such thing in humans."

"Clearly,10% difference between continents, less than 5% continent-specific polymorphisms in
Asia or Europe, lack of correlation between skin color and African ancestry and inconsistent clusterings
of populations inferred from different genes leave little hope of accuracy."

"If we are to understand human diversity, and if we are to exploit the potential represented by the ever-increasing genomic data for mapping and cloning of disease-causing genes, race is neither an accurate nor a useful concept, unless it is used in such a loose sense as to mean population, in which case a rigorous usage of words is advisable. Both if we want to understand human evolution, and if our aim is to treat multifactorial pathologies, there is no alternative to coming to terms with the continuous nature of human genetic diversity."
 

Ide sa ďalej

1. súhlasím, zaužívané definície "rás" sú zastarané a nepodložené. Ale pravdepodobne existuje pomerne malé množstvo dostatočne homogénnych genetických klustrov, ktoré sa približne zhodujú s etnickými skupinami a ktoré pokrývajú viac ako 90% ľudí. Napríklad len dva potenciálne klustre Indoeurópania + etnickí Číňania by pokryli cca 2 miliardy ľudí, tj cca 30% všetkých ľudí. Na pokrytie zostávajúcich 60% percent bohate postačí tak 10 klustrov. A je možné, že kvôli medicínskym aspektom časom niekto také delenie naozaj spraví.

2. Diskusia a publikovanie k téme IQ a rasa nie je slobodné a tým pádom znalosti k tejto téme nemôžu byť objektívne Knihy ako napríklad IQ and wealth of nations sa stretli s jednoznačne negatívnou odozvou a trestnými oznámeniami. Ale odborných argumentov, ktoré by vyvracali obsah knihy bolo veľmi málo. K tejto téme sa mi zdá zvláštne, že všetci sa vzrušovali nad tým, že podľa tej knihy černosi majú v priemere nižšie IQ, ale nikoho nevzrušovalo, že ázijci majú vyššie IQ ako biely.
Nepovažujem tú knihu za jednoznačne pravdivú, ale vadí mi, že táto téma sa stáva automaticky tabu a nemôže sa o nej otvorene diskutovať.

3. Súhlasím, nová klasifikácia je potrebná.

4. Watson mal pár hlúpych bonmotov a verejne ho kvôli tomu takmer zlynčovali. To sa mi nepáči a je zjavné, že politická korektnosť funguje v plnej miere. A je samozrejmé, že žiadny vedec pri zdravom rozume v tejto atmosfére nič v tomto smere skúmať nebude.
 

 

nuz, ad 1. - nejestvuje a podla populacnych genetikov je malo pravdepodobne ze raz bude, takze dalsia diskusia o 2 -4 je aspon zatial bezpredmetna.
 
Hodnoť

sice cigani v osade

maju rovnaky genom ako slusne zijuci a pracujuci obcania, ale nemaju to rovnako usporiadane v hlavach
 
Hodnoť

Ešte jeden novší článok z roku 2008

http://findarticles.com/p/arti...;col1

The research supports the notion that changes in gene regulation--rather than changes in the genes themselves--were key evolutionary steps in humans' ability to use fire, invent wheels and ponder existential questions, like what distinguishes people from their primate cousins.
 

Dajako zle zobrazilo ten link

Hodnoť

 

Aj ked neandertalci nie su nasimi predkami, mohli trochu prispiet - nasi predkovia si s nimi sem-tam mohli zasantit. Vsetci pozname niektorych ludi, ktori ich trochu pripominaju (nadocnicove obluky, occipital bun, hlboky hlas). Casto su to velmi schopne osobnosti, co neprekvapuje, lebo neandertalci mali vacsie mozgy ako my. Ako priklad by som uviedol ruskeho generala Alexandra Lebeda a niekdajsieho ministerskeho predsedu Singaporu Lee Kuan Yewa.
 

No

keby si aj zašantili, je otázne či by ich potomkovia neboli neplodní, ako to je napríklad pri muliciach alebo pri krížencoch tigrov a levov.
 

<< < 1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 1 306
 2. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS-SD podobný hlasu z Generálnej prokuratúry?? 779
 3. Rudolf Pado: Hyeny v plášťoch a anemická veda na prahu Matovičovho experimentu 199
 4. Mišo Šesták: Vražedné susedské spory v stredoveku 162
 5. Soňa Bulbeck: Absurdnosť antikoronavírusových opatrení v praxi... 151
 6. Pavel Macko: Dobrý krok, ale do cieľa je ešte ďaleko. 119
 7. Ján Rudolf: Ako sme obstarali milióny antigénových testov 109
 8. Pavol Kopecny: Celoplošné testovanie podľa mňa nie je rozumné. 104
 9. Simona Kyselicová: Ako sa (ne)dodržujú nariadenia počas cesty lietadlom 104
 10. Martin Greguš: Premiér Matovič vs Občan Greguš. Igor, hovorím ti NIE 75

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Bohm: Lockdown = zníženie šírenia nákazy, otvorenie = nárast a stále dokola, prečo?
 2. Ivan Čarnogurský: SYMBOL 1488 JE FAŠISTICKÝ SYMBOL
 3. Patrik Lenčéš: A čo na to Boh? Nebojte sa!
 4. Marian Vojtko: Čo to pápež povedal?
 5. Jan Vaněra: Navštívili sme Žarnovicu - 17.10.2020
 6. Marian Letko: Venované popieračom a sebcom
 7. Štefan Vidlár: 13. komnata
 8. Miriam Studeničová: Už nie slová, ale činy! Blíži sa k nám dianie v znamení kríža!
 9. ADRA Slovensko: Dobrovoľníctvo v Gruzínsku, kde čas plynie akosi pomalšie
 10. František Cudziš: Chytá vás, SME-tiari, panika?


Už ste čítali?